JAKO WZOROWY EKO-FESTIWALOWICZ:
- Nie drukuj biletu, zachowaj do weryfikacji jego cyfrową kopię.
- Weź ze sobą wielorazowe naczynia: butelkę na wodę, kubek, menażkę oraz sztućce. Na terenie Festiwalu będzie dostępna woda pitna.
Będziesz mógł skorzystać również z kubka kaucyjnego Take!Cup (kaucja 5 zł), jeśli zapomnisz o swoim.
- Przyjedź do nas transportem publicznym, przyjedź rowerem albo zabierz się z innymi festiwalowiczami. Jeśli jesteś z daleka, posadź kilka drzew lub przeznacz środki finansowe na organizację sadzącą drzewa, by zneutralizować swój ślad węglowy.
- Używaj wyłącznie naturalnych kosmetyków – przywieź je ze sobą. Ale pamiętaj, aby nigdy nie korzystać z kosmetyków w rzece – nawet te naturalne mogą destrukcyjnie wpłynąć na ekosystem wodny.
- Pamiętaj, by nigdy nie załatwiać potrzeb fizjologicznych w rzece – takie substancje również negatywnie wpływają na ekosystem wodny.
- Weź krótki prysznic, najlepiej zimny… 😉
- Odpady są cennymi surowcami, więc wyrzucaj je do wyznaczonych kolorowych pojemników. Upewnij się, że odpad trafia do odpowiedniego kosza. Jeśli widzisz odpady na ziemi, bądź uprzejmy wrzucić je też do segregacji.
- Jeśli palisz papierosy i generujesz odpady w postaci petów, to korzystaj z kieszonkowej zakręcanej popielniczki. Następnie pety takie wyrzuć do odpadów zmieszanych.
- Zastanów się kilka razy, zanim coś kupisz.
- Staraj się płacić gotówką lub cyfrowo – kiedy płacimy kartą (co obecnie wydaje się najbardziej higienicznym rozwiązaniem), dostajemy dwa do trzech razy więcej trujących paragonów – karteczek z BPA z trującym tuszem, które nie tylko zanieczyszczają planetę (nie można poddać ich recyklingowi), ale również zaburzają ludzki system hormonalny i powodują wiele chorób.
- Ładuj sprzęty elektroniczne na stacji fotowoltaicznej znajdującej się na terenie festiwalu.
- Pamiętaj o szacunku do przestrzeni, w której się znajdujesz, delikatnie traktując rośliny i zwierzęta, nie hałasując w przestrzeniach poza-festiwalowych.
- Bądź uprzejmy i pomocny dla innych, chętnie komplementując ich eko-nawyki, pomagając odpowiednio posegregować odpady itp.
- Upewnij się, że po festiwalu na kempingu nie zostawiłeś żadnych swoich rzeczy.
Autor przewodnika: Ethy (Eko partner Festiwalu Szamana)